PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jestliže se u posledních dvou alb polských MOONLIGHT dalo hovořit hledání nového hudebního směru, který v prvních hmatatelných krůčcích počali formovat na albu „Audio 136“ a dále výrazněji rozvíjet na předchozí řadovce „downWords“, „Integrated In The System Of Guilt“ je prozatímním naplněním těchto snah ve velmi kladném slova smyslu. Ostatně dnešní hudební poloha MOONLIGHT má vyjma výtečného hlasu Mají Konarske již pramálo společného s kdysi velmi evidentními prvky gotického rocku, kterými byla hudba těchto vynalézavých Poláků před lety opředena. Nabízí se srovnání s podobně laděnými THE GATHERING, jenž svého času zcela opustili někdejší metalový rejstřík a přirozený vývoj je postupně zanesl kamsi do zjemnělého trip-rockového rozjímání.
„Integrated In The System Of Guilt“ v mnoha ohledech plynule vychází ze svého předchůdce, nicméně právě ony styčné plochy jsou pouze úvodní spojnicí ke mnohem barvitějšímu a bohatšímu výrazu, který je zatím v kariéře MOONLIGHT ojedinělý. Dá se říci, že aktuální deska je patrně nejvíce subtilním a minimalistickým materiálem, který je však prezentován podstatně sofistikovanější formou, co do působení na posluchače a práci s aranžemi a nástroji. Kapela si i nadále hraje se zvuky, jejich barvou a náladami, převažujícím východiskem však již není kontrast postavený na přerodu ševelícího ticha do náhlých distorzí. Stěžejní vlastností je jakési eklektické míchání všech možných hudebních postupů. MOONLIGHT si bez okolků vystřihnou takřka trip-rockový motiv („Reset“), křehký klavírní part podepřený posmutnělým hlasem Maji vytrácející se v ambientním šumění, jinde se z změti samplů vynořuje a zaniká bublající baskytara či diskotéková rytmika („Not My Politics“), jejíž monotónní tepající zvuk je ihned přebit stísněnou a těkavou atmosférou, která prostupuje náladou celého alba. MOONLIGHT se jednoduše oprostili od běžných hudebních schémat a zaběhlých postupů a tvoří skutečné po svém. Skladby mají svůj počátek a konec, to je však také jediné, co je v tomto případě jednoznačně dáno. Jednotlivé motivy předestírá kapela tu a tam zcela nepředvídatelně, zcela jakoby vymizely kytary, které jsou nyní ovšem přítomny ve zvukově notně upravených fragmentech. Ostatně samply, různorodé efekty a klávesové linky tvoří základní hudební materie kapely. Výtečným zpestřením je angažmá několika hostů, jenž album ozvláštňují celým spektrem dalších nástrojů či vokály (Adam Sypula z CTRL+ALT+DEL) a např. použití akordeonu ve „Slice“ a „For Better Days“ barvitě evokuje posmutnělý úsměv zhrzeného cirkusového klauna.
„Integrated In The System Of Guilt“ nepatří mezi přístupné nahrávky, nejen díky jisté těkavosti nálad a motivů a svíravému závoji, jenž zpočátku nenabízí příliš záchytných bodů. Hudební zážitek, který MOONLIGHT dokáží zprostředkovat je ovšem nebanální. V zásadě lze říci, že aktuální album patří mezi to nejlepší, co doposud tito kreativní Poláci vytvořili – nepostrádá silné emoce a v rámci dosavadní diskografie stále velmi originální přístup, což lze po deseti letech intenzivní tvorby přijmout jen s potěšením.
Doposud nejlépe zvládnutá a patrně i nejméně přístupná nahrávka MOONLIGHT, zlehka se dotýkající trip-rocku a alternativního rocku s notnou dávkou chuti experimentovat a dále se vyvíjet, což lze po deseti letech intenzivní tvorby přijmout pouze s potěšením.
8,5 / 10
Maja Konarska
- zpěv
Andrzej Kutys
- kytary, ebow, Rhodes
Kuba Maciejewski
- klávesy, piáno, Rhodes, Samply, Juno 60
Michal Podciechowski
- baskytara, Rhodes, kytara, Juno 60, samply
Krzysztof Medrala
- bicí
Marcin Bors
- kytary, ebow, Rhodes, Juno 60...
Hosté:
Adam Sypula
- zpěv (skladby 1 a 6)
Lukasz Matuszyk
- akordeon, banoneon
1. Slice
2. Recovering
3. Come With Me
4. Noom
5. For Better Days
6. Not My Politics
7. Reset
8. Redrum
Integrated In The System Of Guilt (2006)
downWords (2005)
Audio 136 (2004)
Awaken Memories Live - DVD (2003)
Moonlight (2003)
Candra (2002)
Yaishi (2001)
Koncert w Trójce 1991-2001 (2001)
FLOE (2000)
INERMIS (1999)
MEREN RE (1997)
KALPA TARU (1996)
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.